ДТУ ПЕТ.АЕРО  (02) 3 22 22 01 • (02) 3 12 12 00 • GSM: +389 71 28 55 55
Индија, златниот триаголник

Индија, златниот триаголник

7 дена / 5 ноќевања / групно патување

ДАТИ НА ПОАЃАЊЕ: 17.10.2019 / 18.11.2019 / 25.02.2020 / 01.03.2020 / 06.03.2020

Софија – Истанбул – Делхи – Агра – Таџ Махал – Фатехпур Сикри – Дџеjпур – Делхи – Истанбул – Софија

Ден 1

Софија - Истанбул
Поаѓање од аеродромот во Софија во 10.05 ч. за Истанбул со лет на авиокомпанијата "Turkish Airlines". Пристигнување во Истанбул во 12.35 ч. Поаѓање во 20.50 ч. за Индија.

Ден 2

Истанбул - Делхи - Агра - Таџ Махал
Пристигнување во 05.15 ч. во Делхи. Пречек на аеродромот. Заминување за Агра (235 километри, околу 3-4 часа). Сместување во хотел "Howard Plaza The Fern" **** / "Mansingh Palace" **** (или сличен) во Агра. Панорамски разглед на градот. Посета на гробницата "Таџ Махал" - едно од седумте светски чуда, изградена од Шах Џахан и завршен во 1651 г. Овој симбол на љубовта е изграден во спомен на неговата сопруга Мумтаз Махал. Се смета дека од персискиот архитект Устад Ахамад Лахоре е дизајниран овој извонреден споменик, изграден од бел мермер. Посета на тврдината на Агра - уникатна креација со исклучителна структура изградена од императорот Акбар. Позната е како Црвената тврдина поради бојата на црвениот песочник, кој е употребен за нејзината изградба. Тврдината има форма на полумесечина и претставува прекрасна комбинација од индиските и исламски архитектонски елементи. Следува посета на фабрика и продавница, каде ќе се запознаете со стара техника за производство на мермерни производи. По желба посета на неверојатното шоу "Махабат Таџ", кое ја опишува романтичната љубовна приказна на императорот Шахахан и неговата сакана сопруга Мумтаз Махал во познатиот театарски културен и конгресен центар "Калакрити". Претставата се изведува на хинди и урду, преведена на англиски, француски и германски јазик. Вечера во хотелот. Ноќевање.

Ден 3

Фатехпур Сикри - Дџеjпур
Појадок. Заминување за Џајпур (240 км, околу 3-4 часа). По пат посета на Фатехпур Сикри - престолнина на империјата на големите моголски владетели. Градот е изграден од императорот Акбар (1556 - 1605 г.) на местото каде што раѓањето на неговиот син - идниот император Џахангир, е предскажано од мудриот Шеик Салим Чишти (1480 - 1572 г.). Поради недостиг на вода по 15 г., градот е напуштен. Зградите се изградени претежно од црвен песочник во стилот на индиските и муслиманските архитектонски традиции, а историскиот центар на градот се наоѓа под заштита на УНЕСКО од 1986 год. Пристигнување во Џајпур. Сместување во хотел "Zone by The park" **** / хотел "Mansingh" **** (или сличен) во Џајпур. Вечера. Ноќевање.

Ден 4

Дџеjпур
Појадок. Туристичка програма во Џајпур, престолнината на Раџастан, фасцинантен историски град и влез во најсветлиот дел од Индија. Разгледот на градот вклучува фотопауза кај палатата "Хава Махал" (Палатата на ветровите), изградена од Махараџата Сауаи Пратап Сингх во 1799 година. Палатата има пирамидална фасада со пет ката и располага со 953 мали прозорци, украсени со мали решетки. Низ малите прозорци и затворените балкони жените гледале процесии и различни активности кои се одржувале по улиците. Искачување со слон до тврдината "Амбер" (Амбер Форт) - ако нема слободни слонови, искачувањето се спроведува со џип. Раџа Ман Сингх, командантот на армијата на Акбар, ја изградил тврдината во крајот на 16 век. Таа е сместена на рид со поглед на езерото и е врвен пример на рајпут архитектурата. Целосно е изграден од бели мермерни и црвени песочни карпи. Прошетка во комплексот на дворови и сали. Многу од собите имаат прекрасни фрески, украсени се со скапоцени камења и огледала поставени во ѕидовите. Патот води до палатата "Џал Махал" (Водната палата), изградена во 1799 година од Мадхо Синг како летна резиденција за кралското семејство, каде се одржувале и ловечки излети за птици. Разгледот ја вклучува и историската опсерваторија "Џантар Мантар" - најзначајната и најдобро зачувана институција за набљудување на небесните тела во Индија. Посета на Градскиот дворец изграден од Махараџата Савај Џај Синг, кој има исклучителната архитектура и ликовна збирка од текстил, костуми и оружје. Комплексот опфаќа огромна област, поделена на серија на градини, внатрешни дворови и згради. Тука се наоѓаат просториите на Музејот на Градската палата. Вечера. Ноќевање.

Ден 5

Дџеjпур - Делхи
Појадок. Поаѓање за Делхи (275 км). Сместување во хотел "The Muse Sarovar Kapasheda" **** / хотел "Golden Tulip Vasundhara" **** (или сличен). Вечерта - слободно време во Делхи - космополитски град, дом на 25 милиони луѓе, уникатна комбинација на традиционална древност и иновативна современост, што ја прави индиската престолнина еден од највозбудливите градови во светот со својата своевидна мистерија, магија и хаос. Како и Рим, Делхи се развивал врз остатоците од изгубените империи. Голем број армии ја освоиле рамнината на денешниот град и оставиле белег на својата цивилизација пред да се претвори во рушевини и да се откажат од тоа до новите освојувачи. Денес Делхи е хаотична мешавина од средновековни одбранбени објекти, мавзолеи, правливи чаршии, урбанистичко планирање од колонијалната ера и мега центри и модерни згради - источна бајка, која ги очекува своите вистински познавачи. Вечера. Ноќевање.

Ден 6

Делхи
Појадок. Панорамски разглед на Делхи: џамијата "Џама Масџид" - една од најголемите во светот, изградена од Шах Џахан; Раџ Гет - меморијалот на Махатма Ганди, каде по неговото убиство неговото тело е кремирано; можност за фотографирање кај Црвената тврдина, сведок на богатството и моќта на империјата на Моголите. Следува прошетка со рикша низ пазарот "Чанди Чок" - еден од најстарите и најголемите пазари во стариот град, изграден во 17 в. од големиот моголски император Шах Џахан по проект на неговата ќерка Џахан Ара. Програмата продолжува со гробницата Хумејун чија архитектура послужила како инспирација при подготвувањето на проектот за изградба на споменикот "Таџ Махал" и е вклучена во Листата на светското културно наследство на УНЕСКО. Тоа е првата индиска зграда изградена според персиската концепција на конструкција со двојна купола. Разгледот вклучува поминување покрај "Кутаб Минар" - второ по височина минаре во Индија, што се издига на 100 метри височина. Друго познато обележје на главниот град е храмот "Лотус". Тоа е една од најубавите градби на бахајската архитектура и е отворена за секој, без оглед на религијата што ја исповедаат. Тука е најпознатиот Сикски храм "Гурдвара Бангла Сахиб". Панорамскиот разглед продожува и покрај парламентот, Претседателството и Триумфалната капија "Вратата на Индија", подигната во чест на индиските војници кои загинале во Првата светска војна. Вечера.Ноќевање.

Ден 7

Делхи - Истанбул - Софија
Рано појадок или сув пакет. Трансфер до аеродромот. Заминување во 06.55 ч. за Истанбул со лет на „Turkish Airlines“. Пристигнување во 11.25 ч. во Истанбул. Поаѓање во 20.00 ч. за Бугарија. Пристигнување во 20.20 ч. на аеродромот во Софија.
 

ДАТИ НА ПОАЃАЊЕ: 17.10.2019 / 18.11.2019 / 25.02.2020 / 01.03.2020 / 06.03.2020

Двокреветна соба со разделени легла (не се гарантира)

947

Двокреветна соба со француски лежај/брачен кревет (не се гарантира)

947

Дополнително трето легло

947

Еднокреветна соба

1141

ДОПОЛНИТЕЛНИ УСЛУГИ

 Посета на шоу "Махабат Таџ" шоу

 €49.00

Виза за Индија

€100.00

За престој на територијата на Индија за македонски државјани потребна е виза. Потребните документи за издавање на виза се: скенирана копија од пасош во боја, со важност најмалку уште 6 месеци по датумот на враќање од Индија (пасошот треба да има барем две празни страници за поставување на визата), пополнет визен формулар, скенирана актуелна слика во jpg формат минимум 10KB и максимум 1MG. Исто така е можно да се одржи интервју

ВО ЦЕНАТА Е ВКЛУЧЕНО:

Авионски билет Софија - Истанбул - Делхи - Истанбул - Софија во економска класа со вклучени аеродромски такси на "Turkish Airlines";
Чекиран багаж до 30 кг и рачен багаж до 8 кг;
Транспорт по опишаната рута;
1 ноќевање со појадок и вечера во Howard Plaza The Fern **** / Mansingh Palace **** или сличен во Агра;
2 ноќевања со појадок и вечери во хотел " Zone by the Park " **** / Mansingh **** или сличен во Џајпур;
2 ноќевања со појадок и вечери во "The Muse Sarovar Kapasheda" **** / "Golden Tulip Vasundhara" или сличен во Делхи;
Опишаната туристичката програма;
Искачување до Форт Амбер;
Влезници за објектите вклучени во туристичката програма;
Локален водич;
Водич-преведувач од Бугарија;
Патничко осигурување со покритие до 30 000 EUR на осигурителна компанија "Сава осигурување".
Цените се дадени во евра, уплата се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1€ = 62мкд.

ВО ЦЕНАТА НЕ Е ВКЛУЧЕНО:

Виза за Индија;
Влезници за музеи, локации и настани, кои се посетуваат по желба;
Бакшиш за возач / водич / пиколо (се плаќа на лице место): 2 USD за турист дневно;
Јавен превоз;
Трошоци од личен карактер;
За лица над 65 години автоматски се додава доплата за осигурителна премија
 

КОРИСНА ИНФОРМАЦИЈА

Цената на екскурзијата е определена во девизен курс 1 USD = 1,70 лв. При промена на девизниот курс со повеќе од 6% агенцијата го задржува правото да ја промени цената на екскурзијата во соодветната насока.
Патувањето генерално не е погодно за луѓе со намалена подвижност!
Медицински и здравствени услови:
Од страна на Индија не се потребни задолжителни вакцини, освен вакцина против жолта треска за лица кои посетиле држави последните 6 дена во кои е распространето ова заболување (главно африкански и латиноамерикански држави).
Визно-пасошки режим:
За престој на територијата на Индија за македонски државјани потребна е виза. Потребните документи за издавање на виза се: скенирана копија од пасош во боја, со важност најмалку уште 6 месеци по датумот на враќање од Индија (пасошот треба да има барем две празни страници за поставување на визата), пополнет визен формулар, скенирана актуелна слика во jpg формат минимум 10KB и максимум 1MG. Исто така е можно да се одржи интервју
Патувањето се спроведува при минимум 15 запишани туристи.
 

Пред секое патување ве молиме, внимателно да ги прочитате Општите услови за патување на ДТУ ПЕТ.АЕРО и СКТМ, бидејќи тие се дел од секоја Програма и Договор за патување.

Агенцијата го задржува правото 7 дена пред почеток на патувањето да го откаже аранжманот.