ДТУ ПЕТ.АЕРО  (02) 3 22 22 01 • (02) 3 12 12 00 • GSM: +389 71 28 55 55
Бисерите на Јордан

Бисерите на Јордан

9 ДЕНА | 8 НОЌИ | ТЕРМИН: 12-20 септември 2019

АМАН – ЈЕРАШ– АЈЛОУН – ПЕТРА - ВАДИ РУМ - АКАБА – МАДАБА – ПЛ. НЕБО – МРТВО МОРЕ

Библиски приказни, изгубени градови, Лоренс од Арабија се само дел од асоцијациите за Јордан, мала земја на Блискиот Исток, оаза на мирот и едноставните срдечни луѓе. Древниот град - "град во карпа" - Петра, престолнината на Набатејците, стар најмалку 2500 години, пустинскиот пејзаж Вади Рум, планината Небо - легендарното место на смртта на Мојсие, археолошкиоте откритија на западната обала на реката Јордан, се само некои од знаменитостите со кои обилува оваа единствена земја.

Кралството Јордан, денес е модерна земја со многубројни антички и библиски локалитети, кои постојано го привлекуваат вниманието и будат интерес за времето на легендите, митовите и прорштвата. Природните богатства, Црвеното и Мртвото море, се белезите на оваа земја, додека внатрешноста изобилува со стари градови, места каде се испреплетуваат арпските и христијанските влијанија.

ПРОГРАМА НА ПАТУВАЊЕТО

1. ДЕН СКОПЈЕ - ИСТАНБУЛ - 19 март, вторник

Состанок на патниците на аеродром во 18.40h. Лет за Истанбул со авиокомпанијата Turkish Airlines (TK 1006) во  20.40h. Слетување во Истанбул во 00.20h по локално време и продолжување на патувањето за Акаба.

2. ДЕН ИСТАНБУЛ – АКАБА - 20 март, среда

Продолжување на патувањето за Акаба со авиокомпанијата Turkish Airlines (TK  818) во  01.25h. Слетување во Акаба во 03.10h по локално време. По доаѓање во Акаба. и завршување со царинските формалности и преземање на багажот, трансфер до хотел и ноќевање. По појадокот, слободно време за Акаба и индивидуални активности и одмор. Вечера и ноќевање.

3. ДЕН АКАБА - ВАДИ РУМ - ПЕТРА - 21 март, четврток

Појадок. По појадокот, напуштање на хотелот и поаѓање кон пустината вади Рум. Оваа пустина е позната и како долина на месечината. Местотот каде карпите кои се издигнуваат од песокот, создаваат неверојатни пејзажи. По пристигнувањето во Вади Рум, адреналинско возење со џипови низ пустината, во траење од 2 часа и обиколка на најпознатите места во пустината.  Во 2011 год. Вади Рум е запишан на листана на УНЕСКО за светско наследство како природно и  културно богатство. Најстарите докази за човечки населби датираат од пред 12.000 години. Овој предел, исто така, послужил за симање на многу филмови, од кои попознати се Лоренс од Арабија, Војна на Ѕвездите, Црвената планета, Прометеј, Марсовец, Транбсформери, Аладин.

4. ДЕН ПЕТРА - 22 март, петок

Појадок. По појдокот целодневен излет во Петра, едно од светските чуда, или како ште се нарекува "изгубениот град". По пристигнување во центарот за посетители, јавање на коњ (околу 800m) до влезот во Сик (Siq), тесен кањон кој води кон богатството на Петра. За овој излет советуваме да понесете удобни облеки и лесна гардероба со оглед на тоа дека самиот кањон е долг околу 4km. По посетата на Петра, враќање во хотел. Вечера и ноќевање. 

5. ДЕН  ПЕТРА - КЕРАК - ПЛАНИНА НЕБО - МАДАБА - АМАН - 23 март, сабота

По појадокот напуштање на хотелот во Петра и посета на тврдината од крстоносните времиња Керак. Керак е една од најголемите и најзначајните тврдини на крстоносците во Јордан. Патувањето профолжува кон Мадаби, градот-мозаик. Обиколка на црквата на Св. Георги во која може да се видат мозаиците од Светата Земја. Продолжување на патувањето до планината Небо, местото од каде Мојсие ја посматрал ветената земја. Обикола на гробот на Мојсие и меморијалниот комплекс. Во вечерните часови пристигнување во Аман, главниот град на Јордан. Сместување во хотел, вечера и ноќевање.

6. ДЕН АМАН - МРТВО МОРЕ - АКАБА - 24 март, недела

По појадокот, напуштање на хотелот и заминување на панорамско разгледување на Аман. Продолжување на патувањето кон Мртво Море. Пристигнивање до "најниската точка на Земјата", бидејќи обалата на Мртвото море се наоѓа на –420m надморска височина.  Слободно време за капење и други активности. Продолжување на патувањето кон Акаба, пристигнување во хотел, вечера и слободно време/ноќевање до времето за поѓање. 

7. ДЕН АКАБА – ИСТАНБУЛ - СКОПЈЕ - 25 март, понеделник

Ноќно поаѓање од хотелот кон аеродром во договореното време. Лет за Истанбул со компанијата Turkish Airlines (TK 819) во 04.05h по локално време . Пристигнување во Истанбул во 07.40h по локално време. По слетувањето во истанбул, заминување на тура за разгледување на градот со организиран ручек. Врачање на аеродром и продолжување на патувањето кон Скопје со лет на Turkish Airlines (TK 1005) u 20:15 h по локлано време. Слетување во Скопје во 19.45 h по локално време. Крај на програмата.

ОПЦИЈА 1

ЦЕНА ПО ЛИЦЕ ЗА ПАКЕТ ПРОГРАМАТА ВО ДВОКРЕВЕТНА СОБА ИЗРАЗЕНА ВО €

ХОТЕЛИ 5*

УСЛУГА 1/2 СОБА I ДЕТЕ 2-6 ГОД. I ДЕТЕ 6-12 ГОД.

BRISTOL 5* AMAN–или сличен / 3 ноќевања
OLD VILLAGE HOTEL 5* PETRA–или сличен / 2 ноќевања
SUN CITY - WADI RUM–или сличен / 1 ноќевање
DOUBLE TREE BY HILTON 5* AKABA–или сличен / 1 ноќевање
HOLIDAY INN 5*MRTVO MORE–или сличен / 1 ноќевање

HB 1155 299 725
ДОПЛАТА ЗА ЕДНОКРЕВЕТНА 400€
* ТРЕТО ВОЗРАСНО ЛИЦЕ ВО ДВОКРЕВЕТНА СОБА - НА БАРАЊЕ *
 

ОПЦИЈА 2

ЦЕНА ПО ЛИЦЕ ЗА ПАКЕТ ВО ДВОКРЕВЕТНА СОБА ИЗРАЗЕНА ВО €

ХОТЕЛИ 4*

УСЛУГА 1/2СОБА I ДЕТЕ 2-6 ГОДD. I ДЕТЕ6-12 ГОД.

DAYS INN 4* AMAN–или сличен / 3 ноќевања
PANORAMA 4* PETRA – или сличен / 2 ноќевања
HASSAN ZAWAIDEH-WADI RUM – или сличен / 1 ноќевање
CITY TOWERS HOTEL 4* AKABA–или сличен / 1 ноќевање
GRAND EAST 4* –MRTVO MORE– или сличен / 1 ноќевање

HB 967
917
299 599
ДОПЛАТА ЗА ЕДНОКРЕВЕТНА  195€
* ТРЕТО ВОЗРАСНО ЛИЦЕ ВО ДВОКРЕВЕТНА СОБА - НА БАРАЊЕ *

ВО ЦЕНАТА НА ПАТУВАЊЕТО Е ВКЛУЧЕНО:

Повратен авионски билет со компанијата Aegean Airlines (Beograd–Atina–Aman-Atina-Beograd).
8ноќевања во хотели со 4* или 5* на база полупансион.
Трансфери и автобуски превоз според програмата.
Влезници за сите локалитети наведени во програмата (Вади Рум, Петра, Керак, планината Небо, Мртво Море)
Јвање коњ во Петра (800m) од главната капија до влезот во Сик Sik (Siq)
Џип сафари од 2 часа во пустината Вади Рум.
Виза за Јордан.
Обиколка на Истанбул со организиран ручек
Трошоци за организирање на патувањето. 
Локален претставник за англиски јазик.
Услуги на водич на српски јазик.

ВО ЦЕНАТА НА ПАТУВАЊЕТО НЕ Е ВКЛУЧЕНО:

Аеродормски такси во износ од 141eur, плаќање во агенција. (овие такси се подложни на промени, а тоа зависи само од авиокомпанијата)
Бакшиши за локални возачи и водичи (што е вообичаени за овој дел на светот) во износ од 25 eur по лице.
Пијалоци за време на оброците.
Кочија во Петра
Патничко осигурување.
Индивидуални трошоци.

НАЧИН НА ПЛАЌАЊЕ:

Плаќањето е во динарска противредност 1 евро = 62 денари.  При резервација патниците може да ја уплатат целата сума, со тоа се гарантира цената.
40% при резервација, а остатокот 15 дена пред почеток на аранжманот.
Преку сметка: вирманска ушплата во рок од два дена од издавање на профактурата. 
Кредит: Нашата агенција издава профактура на клиентот, врз основа на која се одобрува кредит од страна на банката каде клиентот има отворена сметка.
ЗАБЕЛЕШКА: Аеродромските такси и авио-картите немаат можност за одложено плаќање.

ВАЖНИ ЗАБЕЛЕШКИ:

Резервацијата е грантирана по уплата за аконтацијата.
Потврда на резервацијата е најдоцна 48h од уплатата (работни денови)
Визата за Јордан за македонски државјани се добива при влез во земјата и изнесува околу 40 JOD (околу 56 USD)
Патниците се должни сами да ја проверат валидноста на патните документи - пасошот мора да има важност од миниму 6 месеци од денот на враќање.

Краен рок за информирање на патниците за евентуален отказ на аранжманот од страна на агенцијата е 5 работни дена пред патувањето, поради пребукираност на хотелот. Во тој случај организаторот е должен за понуди алтернативно сместување во друг објект од иста категорија и цена.

ОПИС НА ХОТЕЛИТЕ

Tala Bay Resort 5* Akaba https://www.talabay.net
Локација: Хотелот се наоѓа на 28km од аеродромот во Акаба и на 18km од градот. Сместен е на сама плажа во заливот Тала Беј.
Сместување: Хотелот поседува 336 соби.Сите соби имаат: купатило, клима, ТВ, фен, телефон и мини бар.
Содржини: Spa & wellness центар, сауна, базени, теретана, излез на плажа. лифт, ресторан, бар на плажа, лежалки и чадори за гостите на хотелот. 

Old Village hotel 5* Petra http://www.oldvillageresort.com/
Локација: Хотелот се наоѓа во делот кој се нарекува Wadi Musa, на 2km од Петра и  3,5km од местото Al-Khazneh.
Сместување: Хотелот поседува 136 соби. СИте соби содржат: Wi-Fi, апарат за кафе и чај,TV, клима, сеф, купатило и мини бар.
Содржини: Паркинг. затворен и отворен базен, ресторан, spa & wellness центар, сувенирница, услуга за пеглање и перење.

Regency Palace hotel 5* Aman https://www.theregencyhotel.com/
Локација : Hotel se nalazi u centru Amana, u blizini poslovne i trgovačke četvrti.
Сместување: Стандард собите се околу 20-25m². Сите соби поседуваат: апарат за кафе и чај,LCD TV, интернет, купатило, фен, мини бар, телефон, клима
Содржини: Отворен и затворен базен, сауна, теретана, соба за масажа, ресторан и бар.

City Towers 4* Akaba https://citytoweraqaba.com/
Локација: отелот се наожа на 300m од плажа, и 200m од тврдината на Акаба. Аеродромот во Акаба е оддалеќен 12km од хотелот, а цнтарот на градот е на 2km.
Сместување: Сите соби поседуваат: клима, сеф, телефон, мини бар, LCD tv, wi fi, купатило.
Содржини: Spa & wellness центар, сауна, базен, теретана, ноќен клуб, ресторан, лифт. 

Sella hotel 4* Petra http://www.sellahotel.com/
Локација: Хотелот се наоѓа на 2km од влезот во Петра. Во близина на хотелот се наожа автобуска станица. Аеродромот на Акаба е оддалечен 170km.
Сместување: Сите соби поседуваат: SAT TV, Wi-Fi, мини бар, апарата за кафе и чај, клима, сеф, купатило. 
Содржини: Турско купатило, паркинг, rent a car, ресторан и бар. 

Days Inn hotel 4* Aman https://www.wyndhamhotels.com/days-inn
Локација: Хотелот се наоѓа во центарот на Аман. Трговскиот центар  Al Mukhtar е оддалечен 2,5km од хотелот. 
Сместување: Сите соби имаат: купатило, фен, TV, сеф, апарат за кафе и чај.
Содржини: Spa & wellness центар, базен, теретана, сауна, ноќен клуб. 

Пред секое патување ве молиме, внимателно да ги прочитате Општите услови за патување на ДТУ ПЕТ.АЕРО и СКТМ, бидејќи тие се дел од секоја Програма и Договор за патување.

Агенцијата го задржува правото 7 дена пред почеток на патувањето да го откаже аранжманот.