ДТУ ПЕТ.АЕРО  (02) 3 22 22 01 • (02) 3 12 12 00 • GSM: +389 71 28 55 55

Малдиви

9 ДЕНА / 7 НОЌЕВАЊА

Повеќе од илјада корални острови групирани во 26 атоли, меѓу кои околу 200 се населени, а само 80 се користат за туризам. Главен град е Мале кој брои 103.063 жители, а вкупната популација на Малдиви изнесува околу 329.000 жители. Својата независност од Велика Британија, оваа земја ја стекнала во 1965 година. Секој хотелски ресорт претставува“свет за себе”, па можете да уживате во недопрената природа, морето, богатиот подводен свет и беспрекорните плажи. Просечната температура на воздухот е од 27-32 степени, додека температурата на водата секогаш е околу 25 степени.

Улсуга на самото место: На Малдиви имате можност за стручно водство. Услугата Meet & Greet услуга на аеродорм, достапност 24 часа преку посебни телефонски броеви кои се во знакот на квалитетната услуга.
Добро е да се знае: Трансферот од/до Мале до избраниот хотел е во со брз брод и хидравион или авионски со внатрешен лет.
Ви напоменуваме дека трансферот автоматски се пресметува во цената на хотелите при резервација O
Хит оваа сезона: Scubaspa - имате можност да патувате со брод низ разни атоли. Имате избор помеѓу Scuba пакет - за да ги откривате подводните убавини на Малдивите или со Scuba Spa пакетот да се препуштите нарелаксирачките масажи додека поминувате покрај идиличните острови. Во случај да не можете да се одлучите, постои можност за комбинирање на овие два пакети - од EUR 2032 по лице (без вклучен лет).

Програма на патување

1. ДЕН СКОПЈЕ – ДОХА – МАЛДИВИ  
Пристигнување на аеродромот Александар Велики два часа пред полетувањето за  Доха со летот QR 306 во 12:45. Слетување во Доха во 18:40 локално време и продолжување со летот QR 672 во 02:00 за Мале (Малдиви).

2. ДЕН МАЛДИВИ
Слетување  на аеродоромот Мале во 09:00 по локално време. Трансфер до хотел. Сместување. Ноќевање.

3 - 8. ДЕН МАЛДИВИ
Престој во избраниот хотел на соодветната  услуга од избраниот хотел. Можност за организирање на факултативни излети.  

9. ДЕН МАЛДИВИ – ДОХА – СКОПЈЕ
Појадок. Слободно време до трансфер на аеродром на лет QR 675 за Доха во 20:20. Слетување во Доха во 23.20.

10 ден. ДОХА - СКОПЈЕ
Во 06.55 продолжување на летот за Скопје QR 0305. Слетување  на аеродромот Александар Велики во 11:15.

Цена на аранжман по лице во двокреветна соба

Sun Island Resort & Spa ****, полупансион ----- од 1340 EUR
Royal Island Resort & Spa ****, полупансион ----- од 1.435 EUR

Цената вклучува: Авионски превоз со сите аеродромски такси, трансфер аеродром-хотел-аеродром, 7 ноќевања на база полупансион – појадок, вечера/шведска маса), организација и реализација на патувањето
Цената не вклучува: факултативни екскурзии и останатите неспомнати услуги.

Начин на плаќање : 50% при резервација во денарска противвредност по курс 1 ЕУР 62,00 ден, а остатоткот најдоцна 20 дена пред почетокот на патувањето .

Хотели во понуда 

SUN ISLAND RESORT & SPA **** 

Меден месец /нуркање / Welness / Internet

Простран ресорт кој се наоѓа на островот Јужниот Ари Атол и идеален е за активен и опуштен одмор. Долгата песочна плажа повикува на ужување, додека богатата понуда на водени спортови ги привлекува тие кои се малку поактивни.

Положба: Ресортот се наоѓа на островот Nalaguraidhoo (1,6km x 440m), аеродромот Male е одалечен околу 113 km, околу 35 min. внатрешен лет, а по тоа трансфер со брод.

Кулинарската понуда со специјалитети од целиот свет можете да ја пробате во некој од 7-те ресторани на островот: Sun Star со тајландска кујна или Zero кој се наоѓа сред градина од каде го користи зеленчукот во својата кујна. Тука се уште и 5-те барови, како и базен со одвоен детски базен, продавница за накит, разни продавници, фризер, бесплатен  Wi-Fi интерент во Golf барот, Beach барот и во кафетеријата. 

БРОЈ НА СОБИ 458
Beach Bungalow: околу 26 m2 (106), во бунгалови со по две или четири стамбени единици, во прв ред до плажа, со купатило со туш//WC, фен, TV, телефон, Wi-Fi, клима, вентилатор на плафонот,  апарат за кафе-чај, мини бар, сеф и поглед на плажа и море. (Unterbr RURH).
Superior Beach Bungalow: околу 38 m2 (218), како и Beach Bungalow, во бунгалови со по две стамбени единици со када и надвореѓен туш.
Sunset Villa: околу 26 m2 (30), како и Superior Beach Bungalow, нna straniа страната на зајдисонцето.
Sun Villa: околу30 m2 (36), опремена како Beach Bungalow, вu bungalovimaо бунгалови опкрушени со тропска вегетација во внатрешноста на островот полнач за iPod® и када.
Water Bungalow: околу 39 m2 (64), опремен како Superior Beach Bungalow, на столбови над вода, комфорни без надворешен туш и со директен пристап на море.

ИСХРАНА богата шведска маса за појадок и вечера во главниот ресторан Maaniya се вклучени во цената. При резервација услугите за полн пансион или All Inclusive вклучен е и ручек во ресторанот Maaniya нna baziа база на шведска маса. Дополнителните услуги, надвор од all inclusive програмата се наведени во табела со цени. За гостите од Water Bungalow -ите оброците се сервираат во ресторанот Southern Star.

СПОРТ Пресметано во цената: фитнес центар, одбојка на плажа, кошарка, пинг понг, сквош, билијард. Со доплата: фитнес центар, тенис, голф, windsurf, jet ski, ловење риби на отворено море, бадминтон, изнајмување велосипед.

WELLNESS Во понуда е преубавиот Araamu Spa центар со полуотворени простории, сауна, парна бања, џакузи.

ЗАБАВА  Повремено, вечерна забаваa.

СПЕЦИЈАЛНА ПОНУДА Beach Bungalow  Promo: иста опременост како Beach Bungalow, oграничен број на соби со пониска цена.

MORE INCLUSIVE Нашите гости кои за време на престојот слават роденден, добиваат флаша вино и колач. Ве молиме најавете при резервација. 
Honeymoon special/Сребрена и златна годишница на брак. Патниците кои патуваат на меден месец како и гостите кои слават сребрена или златна годишница на брак, на пристигнување добиваат во хотелот флаша пенливо вино и корпа овошје. Ве молиме најавете при резервација. Важи до 6 месеци по венчавката.

НУРКАЊЕ Од плажата до внатрешниот корален гребен им околу 350 m. На островот постои школо за нуркање - DiveOceanus со доплата. Опремата за snorkeling е со доплата.

ROYAL ISLAND RESORT & SPA ****

www.royal-island.com

Се наоѓа на 800 m долга и 220 m широка плажа на островот Horubadhoo. Бујна тропска вегетација на островот достигнва до самата плажа.   

Важни забелешки
• За граѓаните на Р. Македонија, за престој до 30 дена, не е потребна виза за Малдиви. 
• РЕЗЕРВАЦИИТЕ, БЕЗ ИСКЛУЧОК, СЕ НАБАРАЊЕ.
• ОВАА ПРОГРАМА Е НАПРАВЕНА СПОРЕД МОМЕНТАЛНАТА РАСПОЛОЖИВОСТ НА МЕСТА ВО АВИОН И СОБИ ВО ХОТЕЛ.
• РЕЗЕРВАЦИЈАТА Е ГАРАНТИРАНА САМО ПО ПРИЕМ НА УПЛАТА НА АКОНТАЦИЈАТА И ПО ПОТВРДАТА ОД АГЕНЦИЈАТА ДЕКА СМЕСТУВАЊЕТО ВО ХОТЕЛОТ Е РЕЗЕРВИРАНО.

Пред секое патување ве молиме, внимателно да ги прочитате Општите услови за патување на ДТУ ПЕТ.АЕРО и СКТМ, бидејќи тие се дел од секоја Програма и Договор за патување.

Агенцијата го задржува правото 7 дена пред почеток на патувањето да го откаже аранжманот.