Лефкада по големина е четврт јонски остров. Познат е по волшебната природа, рајските песочни плажи и богатата културно-историска традиција. Се наоѓа јужно од Крф и североисточно од Кефалонија.

Најубавите плажи на овој архипелаг се протегаат од Агиос Никитас до Порто Катсики
Обвиткан со смарагдните води на Јонското море овој неодолив остров ви нуди рајски, опуштен одмор. Лефкада ги пленува посетителите со својата автентичност: волшебни плажи, зимзелени шуми, традиционални села изградени на планинските падини, неверојатна кујна и топла гостопримливост.
Туристичката инфраструктура е извонредна, се нудат бројни луксузни хотели, соби за изнајмување, приватни вили и кампови. Ви препорачуваме сместување во селото Нидри.
Нидри (Nydhri) – е сместено на источната обала на Лефкада и е главното туристичко одморалиште на овој остров. Од главниот град Лефкада е оддалечено 21 км. Нидри има одличен локален автобуски сообраќај. Блиската околина е одлична за пријатно возење со велосипед и пешачење низ маслиновите насади. Посетете водопадите на Нидри (околу 4 км) или со велосипед до малата бела црква св. Недела (Agia Kiriaki) на ‘ртот Јени, (околу 8 км). За тие со повеќе енергија има пешачки патеки до околните брда до Палеокатуна. Неохори и Харадиатика.
Нидри е една од главните дестинации за јахтите во Јонското море и е почетна точка на неколку флотили и место каде се изнајмуваат јахти и едрилици. Овде морето обично е мирно и затоа Нидри е одлично место за да научите да едрите. Годишната Јонска Регата – Нидри, Лефкада е почетната точка на овој настан кој е најголемата медитеранска регата на јахти и секогаш се одржува на третиот четврток во септември, учествуваат околу 190 бродови и е навистина спектакуларен настан за гледање. Повеќето локални бродови нудат можност за пратење на регатата, но треба навреме да го резервирате вашето место.
Комбинацијата од интересна обала преполна со заштитени и осамени заливи и неколкуте блиски мали острови како што е Скорпиос (приватниот остров на Оназис) прави овде да има многу што да се посети. Изнајмете моторен чамец и истражете го островот на Оназис.СМЕСТУВАЧКИ КАПАЦИТЕТИ ВО НИДРИ:

Rigas Apartments е одличен објект, лоциран во првата линија на Нидри. Од едната страна достапен преку главната улица во Нидри, а од другата страна со само триесет метри оддалеченост од убавата плажа, Ригас сосема сигурно ќе го заслужи вашето внимание. Во својот состав брои неколку студија за сместување и повеќе соби кои нудат хотелски тип на сместување. Исклучително добро организираниот сервис, како и близината до градските и летните содржини, овој објект го прават наинтересен во овогодишната понуда за Лефкада. Студијата се воглавно двокреветни или со помошно легло, а опремени се со сопствена мини кујна, ТВ, клима, тоалет и балкон.


Наем: 7 или 9 ноќевања со сопствен превоз
ЛЕФКАДА НАЕМ МАЈ ЈУНИ ЈУЛИ АВГУСТ СЕПТЕМВРИ
СОБИ/СТУДИО/АПАРТМАНИ ТЕРМИН 31 7 14 21 28 7 16 25 3 12 21 30 6 13 20
( 7 ИЛИ 9 НОЌЕВАЊА ) НОЌЕВАЊА 7 7 7 7 9 9 9 9 9 9 9 7 7 7 7
RIGAS “B” Нидри соба 1/2 (2 лица) 126 140 161 189 270 324 351 369 369 369 324 203 161 140 126
(tv, ac) до 05 април 116 129 149 174 249 286 309 325 325 325 286 179 149 129 116

                               

1/2 (2 лица) 133 154 175 203 297 351 387 405 405 405 351 224 175 154 133
  до 05 април 123 142 161 187 274 309 341 357 357 357 309 198 161 142 123
                                 
  1/2+exb (3 лица) 140 168 189 217 315 369 414 432 432 432 369 238 189 168 140
  до 05 април 129 155 174 200 290 325 365 381 381 381 325 210 174 155 129

  • Цените се однесуваат на наем на соба или студио за 7 или 9 ноќевања (без превоз).
    Цените се изразени во EUR за уплата во денарска противвредност (1 EUR = 62 MKD).

(аранжман по лице 7 или 9 ноќевања со автобуски превоз)        
                                 
ЛЕФКАДА наем МАЈ ЈУНИ ЈУЛИ АВГУСТ СЕПТЕМВРИ
соби/студио/апартмани термин 31 7 14 21 28 7 16 25 3 12 21 30 6 13 20
( 7 или 9 ноќевања + превоз) ноќевања 7 7 7 7 9 9 9 9 9 9 9 7 7 7 7
                                 
  соба 1/2 (2 лица) 103 110 121 135 175 202 216 225 225 225 202 142 121 110 103
RIGAS "B" до 05.Април 98 105 115 127 165 183 195 203 203 203 183 130 115 105 98
                                 
(tv, ac) 1/2 (2 лица) 107 117 128 142 189 216 234 243 243 243 216 152 128 117 107
Нидри до 05.Април 102 111 121 134 177 195 211 219 219 219 195 139 121 111 102
                                 
  1/2+exb (3 лица) 110 124 135 149 198 225 247 256 256 256 225 159 135 124 110
  до 05.Април 105 118 127 140 185 203 223 231 231 231 203 145 127 118 105

Цените се однесуваат на пакет аранжман по лице (за 7 или 9 ноќевања со вклучен превоз) за минимум 2 лица во соба или студио / 4 лица во апартман.
Цените се изразени во EUR за уплата во денарска противвредност (1EUR=62MKD).

ПОПУСТИ И ДОПЛАТИ
Возрасно лице, на дополнителен кревет > бесплатно (доплата за превоз 55 €)
Деца од 2 до12 год, на дополнителен кревет > бесплатно (доплата за превоз 40 €)
Дете до 2 год (без седиште) > бесплатно
* Сите попусти за деца и трето лице важат при сместување со бараниот минимум возрасни лица во соба/студио/апартман.
** Во соба или студио/апартман дозволено е сместување на лица согласно предвидениот капацитет (број на кревети),
преку дозволениот број може да се смести максимум едно дете до 6 години во кревет со родител.

Во собите во RIGAS можна е употреба на заедничка кујна, и истата е бесплатна,
Доплата за полупансион (појадок и вечера) во ресторан (информации во агенцијата)
Само превоз (автобус) 55 € (за деца 2-12год, 40 €)
Задолжително патничко осигурување

ПРОГРАМА НА ПАТУВАЊЕТО

01.ден СКОПЈЕ – ЛЕФКАДА
Состанок на групата на паркингот спроти хотел “Holiday Inn” во 00:30 часот. Поаѓање за Грција во 01:00 ч. Ноќно возење со попатни одмори. По пристигнување во Лефкас – главниот град на островото, патувањето продолжува кон познатите туристички места Агиос Никитас и Нидри. Сместување според изборот на местото и објектите за престој. Слободно попладне за одмор. Ноќевање.
од 02. до 07. или 09.ден ЛЕФКАДА (Агиос Никитас или Нидри)
Денови за одмор и идивидуални активности. Престој во местото и објектот по избор од програмата, студија и апартмани на база ноќевање. Комуникација со локалните претставници на агенцијата за евентуални факултативни излети и посети. Ноќевање.
08. или 10.ден ЛЕФКАДА – СКОПЈЕ
Напуштање на собите до 09:00 часот. Во попладневните часови, заминување за Македонија. Дневно и ноќно возење со попатни одмори. Пристигнување во Скопје, во доцните вечерни часови.

За ова патување важат општите услови за патување на ТА ПЕТ и СКТМ.